Makaleyi Paylaş

Öne Çıkanlar / SharePoint

SharePoint Online Public CDN Kullanımı

Performans Arttırımı için SPO CDN Ayarları

Merhaba,

Biraz dinlenme ardından Yazılım Liderleri ile yeni bir yazı dizisi ve paylaşımlar serisine devam ediyoruz.

Office 365’in hayatımıza girmesi ile beraber hem SharePoint hemde Office 365 alanında kurumlar da dahil olmak üzere bireysel olarak da Office 365 SharePoint üzerinde yazılım geliştirme ve tasarımları üzerinde 2018 senesine oranla daha fazla kullanım ve teknik düzenlemelerin yapıldığını görmekteyiz.

Genel şikayetler arasında bazı Office 365 SharePoint Online WebPart’ları üzerinde performans sorunları görülmektedir. Bu yazımızda SharePoint online üzerinde yazdığımız WebPartların performansını arttırmak için SharePoint Online CDN kullanımını anlatıyor olacağız.

CDN Nedir ?

Content Delivery Network’ün kısaltması olarak web ve teknolojileri alanında sıkça kullanılan CDN terimi, ( içerik dağıtım ağı olarak türkçeye çevrilir ) teknik olarak belirli bir medya dosyası ya da web sayfasının kullanıcıya en yakın sunucu üzerinden gösterilmek / gönderilmek kaydı ile web sitelerin ve içeriklerin daha hızlı çalışmasını sağlayan bir alt yapı sistemi ve teknoloji terimidir.


SharePoint online üzerinde CDN ise SPFx Geliştirme platformu üzerinde Production Layer da bulunmaktadır. Yukarıdaki şemada da görebileceğiniz üzere SharePoint online yeni geliştirme modelini 3 e ayırabiliriz. WorkBench yani tasarım / mimari , Gulp & Sp Geliştirme ve Hata Ayıklama , CDN & SP de ise production alanında katmanları ayırabiliriz.

SPFx v.1.4 ile gelen includeClientSideAssets özelliği kullanılarak yeni geliştirme arayüzlerinde CDN aktşf edilebilmektedir. Tabi bu aktivasyon için PowerShell komutlarına ihtiyacımız olacaktır.

Bu PowerShell komutlarını işleyebilmemiz için SharePoint Online Management Shell programına ihtiyacımız bulunmaktadır. Eğer elinizde mevcut değil ise buradan indirebilirsiniz.

Public CDN yapılandırması

Öncelikli adım olarak yapılandırmaya başlayabilmek için SharePoint online aboneliğinizin admin adresine erişim almanız gerekmektedir. Aşağıdaki PS kod sayesinde bu işlemi gerçekleştirebilir ve açılan pencereye kullanıcı adınız ve şifrenizi yazarak PowerShell sezonunun sonuna kadar kullanıcınızın yetkisi ile SharePoint hesabınıza müdahale edebilirsiniz.

Connect-SPOService -Url https://yazilimliderleri-admin.sharepoint.com

Yukarıdaki kodun çıktısı olarak örnek olarak aşağıdaki gibi microsoft’un standart kullanıcı giriş ekranı açılacaktır.

Login işlemini gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki 3 komutu da çalıştırarak mevcutta değerleri private olan bu komutları Public seviyesine çekiyoruz.

  • Get-SPOTenantCdnEnabled -CdnType Public
  • Get-SPOTenantCdnOrigins -CdnType Public
  • Get-SPOTenantCdnPolicies -CdnType Public

Bu işlemlerin üçünü beraber kullanmak Tenant’ınız üzerinde */CLIENTSIDEASSETS bulunan klasör için public erişim hakkı tanımlayarak CDN özelliğini de aktif eder.

CDN özelliğini aktif ettiğinizde CSS, EOT, GIF, ICO, JPEG, JPG, JS, MAP, PNG, SVG, TTF, ve WOFF dosya tipleri otomatik olarak bu klasör için destekleniyor pozisyonda olacaktır.

CDN özelliği aktif edildiğinde unutulmaması gereken bir durum ise Get-SPOTenantCdnOrigins -CdnType Public komutu kullanıldığında 15 dakika sürecek bir ayarlama süreci olacaktır.

Aşağıda çıktısı bulunan görsel de (Configuration Pending) ibaresi görünmediğinde Tenant için CDN origins ayarlaması tamamlanmış olacakıtır.

Public CDN ayarınız etkin olmazsa ve package-solution.json includeClientSideAssets ayarı set edildi ise , dosylarınızın yükleme URL’si dinamik olarak güncellenir ve doğrudan uygulama kataloğu site koleksiyonunda bulunan ClientSideAssets klasörüne adreslenir.

Bu durumda, URL https://sppnp.microsoft.com/sites/apps/ClientSideAssets/ olacaktır. Bu değişiklik Public CDN ayarlarınıza bağlı olarak otomatiktir ve gerçek çözüm paketinde herhangi bir değişiklik gerektirmez.

Örnek olarak çıktı aşağıdaki gibi olacaktır.

Performans gerektiren script kütüphaneleri kullanmanız halinde paket json ayarlarınızı yukarıda belirtildiği gibi ayarlar iseniz, sistem otomatik olarak web partlarınızda bulunan dosyaları bir üst resimde görüldüğü gibi cache alacak ve CDN özelliği ile daha hızlı ve performanslı bir şekilde kullanıcılarınıza sunucaktır.

Faydalı olması dileği ile.

Makaleyi Paylaş

Profectsoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri www.profectsoft.com | www.logpusher.com

1 Yorum

  1. Eline sağlık

Cevap bırakın