Share This Post

Öne Çıkanlar / SharePoint

SharePoint Online Performans İpuçları

Kurumsal işleyişin hayatımızda büyük önem alması ile beraber, şirket içi portal kullanımları da artış hatta görsel anlamda da daha çok özelleştirilebilir olmuştur.

SharePoint özelleştirme yöntemleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi SharePoint Eklentisi yani AddOn diğer ise SharePoint Framewroktür. Bunlar belirli işlemler üzerinde yürütülen ve mutlak bir dağıtım mimarisine sahip olan yöntemlerdir. Belirttiğimiz bu mimari istemciden sunucu üzerine istek yapma ve verinin tekrardan istemci üzerine dönmesi üzerine kurulu bir mimaridir.

Yukarıda bahsedilen mimariye ait SharePoint online üzerinde yapılan geliştirmeler genel olarak istemci tarafı web uygulamaların için performans önem ihtiva ettiğinde performansdan daha çok tasarımsal öğelere ve hızlıgeliştirmelere daha çok önem verilmektedir.

Peki SharePoint Online üzerinde performans arttırımlar için neler yapabiliriz ?

Klasik Portal Sayfanızı Optimize Edin

Bilgdiğiniz üzere artık SharePoint 2016 ve 2019 ile beraber SharePoint Framework denilen yeni bir App Model geldi. Buna Modern sayfalar yada Modern SharePoint de diyebiliriz. Sistemlerinizde eğer modern uygulama yapısına ve modern sayfalara geçmedi iseniz öncelikli olarak klasik sayfalarınızın performanslarını Microsoft Tarafından sunulan Page Diagnostics Tools ile tarayabilirsiniz. Bu tool Chrome eklentisi olarak tarayıcınızın üzerinde çalışır. Eklentiyi şu adresten indirebilirsiniz https://chrome.google.com/webstore/detail/page-diagnostics-for-shar/inahogkhlkbkjkkaleonemeijihmfagi

Yapılması Tehlikeli Hareketler

Alt başlığa aldanmayalım. Fakat yapılması faydalı olduğu kadar yapılmaması gereken ayarlar ve hareketlerde bulunmaktadır.

 1. Sayfanızın içine 10mb dan büyük resim koymayın.
 2. Sürekli istek yaptığınız istemci kodlarını tek bir dosyada toplayınız.
 3. Aynı şekilde html body gövdesi içine sürekli tekrar eden  CSS ler yerleştirmeyin
 4. Kullanacağınız tüm metotlar için sayfa içerisinde kullanılmasa bile sayfa yüklenmesi sırasında hepsini yükleyin.
 5. Mümkün olduğu kadar istemci sorgularında CAML ile ilerleyin
 6. SOAP olarak klasik SP de kullanılan istekleri Rest API olarak kullanın
 7. Önbellek ve Browser storage alanlarını kullanarak doldurmaktan kaçının

Unutmayın Modern bir SharePoint uygulaması klasik bir sharepoint uygulamasına göre daha çok veri tüketimi ve performans kullanımını gerçekleştirir. Bunu herhangi bir browser ağ izleme aracı ile çok hızlı bir şekilde gözlemleye bilirsiniz.

İstemci Genel Performansı

Öncelikle modern uygulama yapısında anlamamız gereken ve sorumluluklarımızın farkına varacağımız bazı genel performans maddelerini gözlemleyelim.

 1. Unutmayın ki yeni bir modern uygulama tasarladığınız da tüm client-side performansı artık sizin sorumluluğunuzdadır.
 2. Sunucu taraflı yani on-prem sharepoint servislerinden artık mahrum olduğunuzu bilin. Örnek olarak Caching.
 3. Online üzerinde iyi bir performans ile çalışmasını sağlamak için client-side değerlerinin ve optimizasyonunun çok doğru olması gerektiğini kavrayın.

Arama Motoru Optimizasyonu

Performans attırma ile alakalı diğer ipuçlarından biri ise SharePoint online üzerinde Arama Motoru optimizasyonlarını devre dışı bırakmaktır.

SharePoint online üzerinde klasik bir portal oluşturduğunuzda cihaz kaynakları ve Arama motoru optimizasyonları ön tanımlı olarak aktif şekilde gelmektedir. Mevcut ayarların açık olarak kalması herhangi bir dosya oluşturulmasında ya da sayfa oluşturulmasında çok etkili olmayacaktır. Fakat SharePoint online üzerinde bu iki özelliğin aktif olması performansı etkiler.

PowerShell yardımı ile SharePoint online üzerinde bu iki özelliği disable edebilirsiniz.

Connect-PnPOnline -Url https://profectsoft.sharepoint.com/sites/intranet

Disable-PnPFeature -Scope Site -Identity f9f18792-b344-4672-9b71-2cf73d1cafa5 -Force

Disable-PnPFeature -Scope Site -Identity e783009f-963b-4a8b-a1cf-b1088a24dd06 -Force
Williams tech. Shanghai International Circuit.

Telemetri Araçları Kullanın

“Portal yavaş” tüm SharePoint  geliştiricilerinin belalı kelimelerindendir.Bu performans söylemleri son kullanıcılar tarafından göreceli olarak size iletileceğinden kesin ve net adımların, performans değerlendirmelerinin yapılabilmesi adına telemetri araçları kullanın ve sürekli olarak portalınızı takipte kalın.

Kiritik olarak adlandırabileceğimiz bazı metrik değerleri vermek gerekirse ;

 • Uygulama başlatma zamanı
 • Sayfa yüklenmesi zamanı
 • Rest çağrılarının istek yanıt zamanlaması
 • Arama mekanizmasının ne kadar sürede arama yaptığı
 • Hatalar ve başarısız işlem sayıları ve bunların detayları

Vb. örnek metrikler sayabiliriz. Bu bağlamda metriklerinizi sürekli güncelleyerek bir önceki metriklerinizle karşılaştırın.

Yeni Nesil Tarayıcılar Kullanın / Kullandırın

SharePoint online üzerinde yeni nesil client-side işleme zamanı yüksek tarayıcıların sayfa gezinme ve modern sharepoint üzerinde performans etkisi oldukça fazladır.  Masaüstü işletim sisteminin uyumlu olduğu en güncel versiyon tarayıcı tercih edilmelidir.

Karşımıza çıkan en büyük sorunlardan bir tanesi ise tarayıcı özelinde, kurumsal firmalar tarafından eski jenerasyon tarayıcılar üzerinde çalışan web uygulamaları olması ve yeni nesil tarayıcıların masaüstlerine yüklenememesidir. Tabi bu durumda SharePoint online portallar da Client-Side performansları düşük olacağından performansız gibi görünecektir.

Peki hangi tarayıcıyı kullanmalıyız ?

Windows 10: Microsoft Edge, Internet Explorer 11, Mozilla Firefox veya Google Chrome

Windows 8, 8.1 veya 7 (SP1): Internet Explorer 11, Firefox veya Chrome

Windows Vista (SP2): Firefox veya Chrome, ancak bazı özellikler mevcut olmayabilir. En az Windows 7’ye (SP1) güncellemenizi öneririz.

Mac OS X (10.10 ve üstü): Apple Safari 10+ veya Chrome

Linux: Office Online, Linux’ta hem Firefox’ta hem de Chrome’da çalışır, ancak bazı özellikler kullanılamayabilir.

Kaynak dosyalarını kullan

Resource dosyaları performans arttırmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntemdir. Kaynak dosyaları kullanırkende şu hususlara dikkatetmek faydalı olacaktır ;

 • Sayfalar ve bileşenler arasında paylaşılan ortak komut dosyası / CSS içeriği sunmak için JavaScript / CSS dosyalarını kullanın.
 • Boyutlarını azaltmak ve indirme sürelerini iyileştirmek için kaynak dosyalarınızı paketleyin (minify)
 • JavaScript Lazy Load kullanın.
 • Resimler ve küçük resimler için mutlaka SharePoint kütüphanelerinden yararlanın
SharePoint Online CDN

CDN Hizmetinden faydalanın

Bir önceki yazımızda SharePoint online üzerinde Public CDN kullanımından bahsetmiştik. Performans arttırımlarında CDN kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Her türlü CDN erişimi kullanabileceğiniz gibi özellikle Azure CDN ve SharePoint online Private / Public CDN ler performans açısından daha verimli olacaktır.

AJAX Kullanın

Async işlemler gerçekleştirmenizde çok fayda sağlayacağından performansa direk etki edecektir. Asla SharePoint online üzerinde senkron bir işlem gerçekleştirmeyin bu işlem bitene kadar tarayıcınızın ya da yazdığınız client-side uygulamanın kitlenmesine sebebiyet verebilir.

Birbirine bağlı senkron işlemlerden kaçınarak zincirleme veri trafiğini minimize edin.

Yüksek Hacimli Sayfalar

Yüksek hacimli sayfalar kullanmaktan kaçının. Şirketinizdeki tüm bilgisayarların tarayıcı açılış ekranlarını portal sayfanız yapmak ciddi bir performans etkilemesi oluşturacaktır. Mümkünse sayfa yükleme periodları oluşturun kullanıcılar sayfaları kaydırdıkça veri yüklemeleri gerçekleştirin.

Slider, Haber , Duyuru vb modüllerde mutlak sınırlamalar getirerek tüm verinin yüklenmesini engelleyin ve bunları iç bağlantılar yada ek sayfalar aracılığı ile yayınlayın.

SharePoint online üzerinde bazı performans değerlendirmeleri yapabileceğiniz ufak ipuçları ile bilgilerimi aktarmaya çalıştım. Yukarıdaki bilgiler ışığında en çok yapılan hatalar yada performans eksiklerini yazı içinde de bahsettiğimiz gibi sürekli olarak telemetri araçları ile takip etmenizi ve yüksek hacimli sayfalarda olduğu gibi genel yapılan şirket içi uygulamaları iyi ölçülendirmenizi tavsiye ederim.

Faydalı olması dileği ile.

Share This Post

Profectsoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri www.profectsoft.com | www.logpusher.com

Leave a Reply